Ako ste ikada imali bolove u mišićima, zglobovima ili tetivama, vjerojatno ste tražili nešto što bi ubrzalo oporavak i smanjilo neugodu. TECAR terapija je jedna od metoda koja se sve više koristi u fizioterapiji, a njena glavna prednost je što potiče prirodne procese regeneracije tijela bez agresivnih tehnika i dugotrajnog oporavka.
TECAR (Transfer of Energy Capacitive and Resistive) je vrsta terapije koja koristi visokofrekventnu elektromagnetsku energiju kako bi zagrijala tkivo iznutra. Ovaj postupak može smanjiti bol, potaknuti oporavak i poboljšati funkciju mišića i zglobova aktivirajući prirodne mehanizme regeneracije.
Za razliku od klasičnih toplinskih terapija koje zagrijavaju tkivo izvana, TECAR djeluje na dublje strukture poput mišića, ligamenata i zglobova bez prevelikog površinskog zagrijavanja, što ga čini ugodnijim i sigurnijim.
Koje su prednosti TECAR terapije?
Kako izgleda tretman TECAR terapijom?
TECAR terapija se izvodi primjenom sonde koju terapeut pomiče po zahvaćenom području tijela. Ovisno o terapijskom cilju, koristi se kapacitivni ili rezistivni način rada, što omogućuje tretman različitih vrsta tkiva – od površinskih do dubljih struktura. Tijekom tretmana možete osjetiti ugodnu toplinu koja prodire u dublje slojeve tkiva. Terapija traje između 15 i 30 minuta, ovisno o stanju koje se tretira. Nakon tretmana većina pacijenata osjeća trenutno olakšanje i poboljšanu pokretljivost.
Za koga je TECAR terapija?
TECAR je odličan izbor za sve koji žele ubrzati oporavak, smanjiti bol ili poboljšati funkciju mišića i zglobova. Koristi se kod:
- Sportaša koji žele brži povratak treninzima
- Osoba s kroničnim bolovima u leđima, vratu i zglobovima
- Osoba s akutnim stanjima poput tendinopatija
- Rehabilitacije nakon operacija i ozljeda

Zašto odabrati TECAR terapiju?
Istraživanja pokazuju da TECAR terapija može imati prednost u odnosu na druge pasivne metode poput ultrazvuka i elektroterapije, posebno kada se kombinira s aktivnim pristupom rehabilitaciji. U tom slučaju daje najbolje rezultate. Primjerice, istraživanje iz 2024. (1) ističe da primjena TECAR uređaja u rehabilitaciji sportaša s bolovima u leđima može značajno poboljšati ishode terapije.
Ako pogledamo najvišu razinu znanstvenih dokaza, a to su sustavni pregledi koji analiziraju sva dostupna istraživanja i pružaju objektivan stav znanosti u tom trenutku, vidimo da TECAR terapija donosi značajna poboljšanja. Sustavni pregled iz 2023. (2) pokazao je da TECAR ne samo da doprinosi bržem oporavku ozlijeđenih tkiva, već i poboljšava funkciju zdravog tkiva, što ga čini korisnim i u rehabilitaciji i u prevenciji.
Važno je naglasiti da, iako su kratkoročni učinci TECAR-a na smanjenje boli i poticanje oporavka tkiva dobro dokumentirani, znanost se i dalje razvija te su potrebna dodatna istraživanja kako bi se još preciznije odredili dugoročni učinci (3) (4). No, upravo zbog brzog učinka na smanjenje boli i poboljšanje pokretljivosti, TECAR se sve češće koristi kao vrijedan alat unutar rehabilitacijskog procesa.
Zbog minimalnih kontraindikacija i ugodnog osjećaja tijekom tretmana, TECAR je postao popularan izbor među fizioterapeutima i pacijentima te ga In motion ponosno nudi.
Ako želite saznati kako bi TECAR mogao pomoći upravo Vama, javite nam se i dogovorite termin.
Reference:
- Avramova, Margarita & Mitova, Stamenka & Karashtranova, Elena. (2024). Original Article Capacitive and resistive electrical transfer method for athletes with non-specific low back pain. Journal of Physical Education and Sport. 24. 2001-2010. 10.7752/jpes.2024.11298.
- Adriana Mitie Ida, Eduardo Borba Neves, Adriana Maria Wan Stadnik. (2023). Effects of Tecarotherapy on Body Tissue: A Systematic Review. Journal of Biomedical Science and Engineering, Vol.16 No.10, 2023. 10.4236/jbise.2023.1610010
- Sorrentino, Marco & Ferrari, Davide. (2021). Effectiveness of a long-term Tecar Therapy treatment on Knee Pain: building T.T.E.S.S.K., an evaluating scale A systematic review and meta-analysis. 10.21203/rs.3.rs-1208847/v1.
- Beltrame, Raffaello & Ronconi, Gianpaolo & Ferrara, Paola & Salgovic, Ludovit & Vercelli, Stefano & Solaro, Claudio & Ferriero, Giorgio. (2020). Capacitive and resistive electric transfer therapy in rehabilitation: A systematic review. International journal of rehabilitation research.

Redovito dijelim stručne savjete i zanimljive teme kako bi informirao druge i motivirao ih na putu prema boljem zdravlju. Budi u tijeku s najnovijim trendovima u svijetu zdravlja!